Żelazka
Żelazka
Poradnik eksperta
Szybkie i skuteczne prasowanie wymaga właściwego żelazka

Prasowanie to czynność powtarzalna, którą po prostu raz na jakiś czas każdy musi wykonać. W takiej sytuacji warto dysponować dobrym sprzętem, który umożliwi szybkie i skuteczne wykonanie tej ważnej pracy.

Dobre żelazko powinno być lekkie i solidne. Niezmiernie ważna jest też ergonomia, która bezpośrednio wpływa na komfort prasowania. Warto wybrać model z profilowaną rączką, która dobrze leży w dłoni, a jaj faktura dodatkowo chroni przed wyśliźnięciem się z ręki. Jednocześnie nie zaszkodzi zwrócić uwagę na miejsce mocowania przewodu zasilającego. Powinien być usytuowany nieco z boku, aby zagwarantować optymalny zakres ruchów.

Kluczem skuteczności prasowania jest dobrze dobrana temperatura i spód wykonany z jakościowej stali, najlepiej powlekanej dodatkową warstwą teflonu, który zabezpiecza prasowany materiał przed gwałtownym spaleniem w przypadku, gdy użytkownik ustawi zbyt wysoką temperaturę. Warto także pamiętać, że skuteczność prasowania można podnieść, stosując parę wodną. W związku z tym żelazo musi być wyposażone w zbiornik na wodę i łatwy w użyciu zraszacz.